Tai turėjo būtų asmeninis iššūkis #30kiaušiniųdienų, per kurį planavau pasidalyti 30 skirtingų receptų. Bet, nepaisant to, kad visada buvau stipri matematikė, nemoku suskaičiuoti iki 30 - sumąsčiau vienu daugiau. Tad laikykime jį bonusu, o ne klaida. Pozityvumas visada padeda, ar ne?
Tas mėnuo buvo išties įdomus, kūrybingumo reikėjo daug, nes kiaušinių receptams dažniausiai panaudodavau... likučius. Galbūt tai man labiausiai ir patiko, nes leido suvokti, kiek daug galima padaryti, jei tik truputį pakrapštai galvą. O šįkart receptus nusprendžiau sugrupuoti nuo savo absoliučių favoritų iki mažiausiai patikusių. Tačiau skonis draugų neturi, tad patariu skaityti iki galo.
AVIŽŲ KOŠĖ SU SOJA
Žinau, skamba be proto keistas derinys, bet jis neįtikėtinai geras. Nustebino ir mane! Mačiau, kad daug kas ruošia avižų košę su keptu kiaušiniu, bet man taip norėjosi virto be lukšto - juk trynys kaip padažas sujungia visus ingredientus į vieną.
2 porcijos:
100 g kapotų (steel cut) avižų. Radau, kad Lietuvoj tokias gamina „Malsena“
400 g vandens
1/2 kubelio daržovių sultinio. Jei jau naudoju kubelius, tai perku „Natur Compagnie“ – jie becukriai ir labai minkšti, neprimena vegetos
2-3 pievagrybiai
1 šaukštelis sviesto
2 kiaušiniai
šlakelis sojų padažo
šakelė petražolių
Puode užverdame vandenį su puse sultinio kubelio. Suberiame avižas ir ant žemos ugnies verdame 15 minučių. Kartais vis pamaišome. Baigus virti paliekame uždengę dar 5 minutes.
Per tą laiką supjaustome pievagrybius skiltelėmis ir pakepiname keptuvėje su sviestu porą minučių – tiek, kad suminkštėtų.
Išverdame kiaušinius be lukšto. Pasikartosiu, man tobulas virimo laikas – 3 minutės. Į lėkštes paskirstome avižų košę ir grybus – pastaruosius užpilame sojų padažu. Dedame po be lukšto virtą kiaušinį ir apibarstome kapotomis petražolėmis.
MEKSIKIETIŠKI DUBENĖLIAI
Rūkyta paprika jiems suteikia ypatingo skonio, lyg valgytum lauke ant laužo gamintą maistą, o kukurūzai pasaldina ir sušvelnina šiaip jau gana aštrų patiekalą.
2 porcijos:
2 kiaušiniai
1 mažas svogūnas
1 česnako skiltelė
1/2 skardinės smulkintų (ne trintų!) konservuotų pomidorų
100 g virtų juodųjų pupelių
keli šaukštai konservuotų kukurūzų
1/2 čili pipiro
1/2 šaukštelio saldžiųjų paprikų miltelių
1/2 šaukštelio rūkytų saldžiųjų paprikų miltelių
druskos ir pipirų pagal skonį
riebalų kepti
1 avokadas
Riebaluose pakepiname smulkintą svogūną, kol šis tampa permatomas. Tuomet česnakų traiškykle įdedame česnako - kepiname dar minutę ar dvi. Sukrečiame pomidorus, pjaustytą čili pipirą, pupeles, kukurūzus ir prieskonius. Patroškiname viską kelias minutes.
Įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių. Masę padaliname į du kepimo indelius (tiks ir desertiniai indeliai, ir čenakinės). Pomidorų ir pupelių troškinyje šaukštu padarome duobutę ir į ją įmušame ar iš indelio įpilame po 1 kiaušinį. Pašauname į orkaitę ir kepame 10-15 minučių - čia jau nuo jūsų priklauso, kiek kietai kepto kiaušinio norite.
Patiekiame su avokado pusele, apiberiame šviežiai grūstais pipirais ir apšlakstome citrinos sultimis. Jei turite - tobulai tiks kalendra!
TORTILIJOS SU HUMUSU
Pati nesitikėjau, kad šis Vidurio Rytų eksperimentas bus TOOOOKS geras. Žinau, visi čia giria savo receptus, bet už šitą patiekalą galvą guldau. O gimė jis visai paprastai - iš avinžirnių likučių.
2 mažos tortilijos (jei turit, naudokit dideles, galėsit susukti ir patogiai valgyti)
2 kiaušiniai
1-2 lapinio kopūsto lapai
rūkytų paprikų
2 šaukšteliai kreminio grietinėlės sūrio arba natūralaus jogurto
2 šaukštai virtų/konservuotų avinžirnių (jiems apkepti: 1 česnako skiltelė, aitriųjų paprikų miltelių, druskos, ciberžolės, alyvuogių aliejaus)
Humusui su ciberžole:
100 g virtų/konservuotų avinžirnių
1/2 nedidelės citrinos sulčių
1 šaukštelis su kaupu sezamų pastos
1 česnako skiltelė
2 šaukštai alyvuogių aliejaus
1 ledo kubelis
druskos, kuminų ir ciberžolės pagal skonį
Pirmiausiai imkimės humuso. Pertriname sezamų pastą su citrinos sultimis, kol gauname vientisą košę. Suberiame avinžirnius, česnako skiltelę, prieskonius, alyvuogių aliejų ir vėl triname. Aš humusą gaminu vis paragaudama – eigoje pridedu tai citrinos, tai prieskonių, tai aliejaus. Pabaigoje įmetame ledo kubelį ir vėl pertriname, kol ledo gabalėlių nebelieka. Jei humusas atrodo per tirštas, galima dar šliūkštelėti aliejaus arba šalto vandens. Humusą perdedame į indelį, apšlakstome alyvuogių aliejumi.
Likusius du šaukštus avinžirnių sumaišome su jiems skirtais prieskoniais ir paberiame į kepimo popieriumi išklotą skardą. Kepame 200 laipsnių orkaitėje – čia jau palieku jums rinktis, kokio traškumo avinžirnių norite. Man užtenka 15 minučių.
Išverdame kiaušinius be lukšto. Man tobulas virimo laikas – 3 minutės. Kol verda kiaušiniai, keptuvėje su trupučiu riebalų pakepiname plėšytus lapinius kopūstus (sumedėjusią dalį, žinoma, metame lauk). Kepame ant didelės kaitros, kad kopūstai ne troškintųsi, o skrustų. Užtenka kelių minučių, kad kopūstai būtų paruošti.
Vieną tortilijos lakštą ištepame humusu, ant jo beriame pusę avinžirnių, pusę lapinių kopūstų. Užkrečiame šaukštelį kreminio sūrio ar jogurto. Ant viršaus tupdome virtą kiaušinį ir užberiame žiupsnį rūkytų paprikų miltelių.
MODERNUS BENEDIKTO KIAUŠINIS
Šis receptas atsirado, kai kažkada teko improvizuoti neradus sunokusių avokadų, kuriuos galėčiau naudoti vietoj bandelės. Pirkti šviežias bandeles iš vakaro... Na, gi patys suprantate, kad ryte jos tikrai nebebus šviežios ir purios. Tai iškepiau moliūgo riekelių – jų saldumas be galo gerai tinka prie aštraus olandiško padažo su krienais. O ir iškepti jas galima iš vakaro, tuomet ryte belieka tik pašildyti ir išdėlioti į lėkštes.
kiaušinių – pagal valgytojų poreikį
gabalas moliūgo
česnakų granulių
druskos ir pipirų
alyvuogių aliejaus
rūkytos lašišos ar vaivorykštinio upėtakio
šparagų (tiks ir paprastos žalios salotos šalia)
Olandiškam padažui (užteks 5-6 kiaušiniams):
70 g sviesto
2 tryniai
1 šaukštelis raudonų krienų
citrinos sulčių pagal skonį
druskos ir pipirų
Pradėti reiktų nuo moliūgo kepimo. Orkaitę įkaitiname iki 180 laipsnių. Moliūgo žievę nupjauname, o patį moliūgą supjaustome riekėmis. Jas apšlakstome alyvuogių aliejumi, pabarstome druska, pipirais ir česnakų granulėmis ir pašauname į orkaitę. Kepame kol suminkštėja.
Olandiškam padažui ištirpiname sviestą. Trynius šluotele lengvai paplakame su krienais, druska, pipirais ir citrinos sultimis. Palengva, vis plakant, supilame karštą sviestą. Indą su padažu keliame į garų vonelę ir maišydami šildome, kol sutirštėja. Galite padažą nukelti ir vėliau pašildyti arba perpilti į termosą – tuomet jis išliks šiltas, bet toliau nevirs, kas nutiktų palikus jį virš garų vonelės.
Kiaušinius išverdame be lukšto – verdame 3-4 minutes, kad trynys vis dar būtų minkštas.
Šparagų sukietėjusius galiukus nulaužiame, o pačius stiebus metame į padruskintą verdantį vandenį. Verdame maždaug tris minutes, o tada perkeliame į ledinį vandenį, kad nustotų virti ir išlaikytų traškumą.
Į lėkštę dedame moliūgo riekelę ar dvi (jau čia priklauso nuo to, kiek kiaušinių norit), ant jos uždedame rūkytos žuvies juostelę ir galiausiai – be lukšto virtą kiaušinį. Ant jo viršaus užkrečiame rausvojo padažo. Šalia patiekiame šparagų arba žalių salotų.
GARINTI KIAUŠINIAI SU LAŠIŠA
Tai iš Prancūzijos kilęs receptas, tik kiek pakeistas – šaukštą riebios grietinės keičiu liesa grietinėle. Man atrodo, kad tokia žuvis kaip lašiša reikalauja subtilesnio skonio. O ir šiaip grietinė mano namuose skirta nebent pyragams ar keksiukams. Galų gale, galite dėti nebūtinai lašišą ir porą - tiks ir šoninė, ir įvairios daržovės. Įjunkite vaizduotę ir eksperimentuokite!
2 porcijos:
2 kiaušiniai
1 poras
50 g sūdytos lašišos
2-4 šaukštai 10 % grietinėlės
druskos ir pipirų
truputį sviesto
Užkaičiame virdulį. Porą supjaustome ir pakepiname kelias minutes keptuvėje su sviestu. Neleidžiame porui paruduoti, kepiname tik tam, kad šis suminkštėtų.
Paskirstome porą į du kepimui skirtus indelius ar nedidelius puodelius, įberiame druskos ir pipirų, įmaišome pjaustytą lašišą bei užpilame grietinėlės. Įmušame po kiaušinį ir statome indelius į puodą. Įpilame verdančio vandens, kad iki pusės apsemtų indelius, ir uždengiame puodą dangčiu. Įjungiame mažą ar vidutinę ugnį ir gariname 6-8 minutes, kol baltymai sutvirtėja.
Patiekti galima vienus arba su skrudintu batonu ar šviesia čiabata.
ŠAKŠUKA
Iš Šiaurės Afrikos kilęs patiekalas pas mus jau darosi visai įprastas. Ir net kalendrą lietuviai pamažu mokosi prisijaukinti. Patikėkit, aš ne išimtis - reikėjo nemažai laiko, kol pamėgau tą neįprasto skonio prieskonį.
kiaušinių - tiek, kiek valgantieji pageidauja
1 svogūnas
1-2 česnako skiltelės
1 paprika
2 skardinės smulkintų konservuotų pomidorų
1 šaukštas pomidorų pastos
druskos ir pipirų
rūkytos paprikos miltelių
aitriosios paprikos miltelių
kuminų
fetos sūrio
kalendros lapelių
Įkaitiname orkaitę iki 190 laipsnių.
Svogūną supjaustome ir pakepiname didelėje keptuvėje. Traiškykle įspaudžiame česnaką ir dar kepame.
Papriką supjaustome juostelėmis, sudedame į keptuvę. Ten pat sukrečiame konservuotus pomidorus, įdedame pomidorų pastos ir prieskonių. Juos reguliuokite pagal savo skonį - vieni labiau mėgsta kuminus, kiti visai negali jų pakęsti. Vieni nori aštriau, kiti - saldžiau, tad ragaukit ir žiūrėkit, kas jums tinka.
Sumažiname ugnį ir paliekame troškintis, kol paprikos suminkštėja.
Pomidorų masėje šaukštu padarome duobutes ir ten įmušame po kiaušinį. Suktis reikia greitai, kad kiaušiniai vienodai keptų, tai aš iš anksto juos įsimušu į mažus dubenėlius - taip paprasčiau juos greitai įleisti į troškinį ir esi garantuotas, kad per skubėjimą lukštų nepateks į šakšuką. Šauname į orkaitę ir kepame su atidžia priežiūra. Kai baltymai sutvirtėja, keptuvę ištraukiame iš orkaitės, šakšuką apibarstome trupintu fetos sūriu ir kalendros lapeliais.
ANGLIŠKI PUSRYČIAI
Prisipažinsiu, dar nepasisekė mieste rasti skanių, bet namie gaminti – visai kas kita. Taip, maisto, tiksliau baltymų, čia yra tiek, kad pavalgęs gali eiti štangų kilnoti ar medžių kirsti. O čia dar net nėra black pudding – tradicinės kraujinės dešros, įprastai įeinančios į angliškų pusryčių sudėtį! Bet retkarčiais (mano atveju – maksimum kartą per metus) galima ir tokių patiekalų suvalgyti. O geriausia, kad juos pagaminti labai paprasta – tereikia visus produktus iškepti.
2 kiaušiniai
2 šviežios dešrelės
kelios juostelės rūkytos šoninės
1-2 šaukštai barbekiu padaže konservuotų pupelių
keli pievagrybiai
šakelė pomidorų
Kaip ir sakiau, receptas paprastas – tiesiog viską iškepam. Pirmiausia į keptuvę dedame dešreles – jas ilgiausiai reiks kepti.
Tuomet pakepiname šoninę – šią išimame, kad išliktų traški, ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu.
Įmušame kiaušinius, sudedame pjaustytus pievagrybius, pomidorus ir kepame ant žemos ugnies. Pabaigoje sudedame pupeles – jas užtenka pašildyti.
BE LUKŠTO VIRTAS KIAUŠINIS SU HUMUSU
Tikrai labai skanus derinys, o naminiai tortilijų traškučiai išvis keliantys priklausomybę. Beje, galite čia naudoti ir pirktą humusą, bet garantuoju, kad kartą jo pasigaminę patys, pirkto niekada nebenorėsite. Vienintelis šio recepto trūkumas – jis ilgas, sudarytas iš kelių etapų, tad įprastai dienai vargu ar tiks. Vis dėlto savaitgalį tikrai galima pasilepinti ilgais vėlyvais pusryčiais.
Humusui:
skardinė avinžirnių
1 šaukštas sezamų pastos tahini
2 nedidelės skiltelės česnako arba 1 didelė
1/2 citrinos sultys
1-2 ledukai
maltų kuminų
druskos ir pipirų
alyvuogių aliejaus
Daržovių sluoksniui:
po gabalėlį paprikos ir agurko
1/2 raudonojo svogūno
petražolių
druskos ir pipirų
šlakelis alyvuogių aliejaus
jei norisi – citrinos sulčių
Tortilijų traškučiams:
mažų tortilijų
alyvuogių aliejaus
česnakų granulių
maltos saldžiosios paprikos
druskos
Patiekiant: be lukšto virtų kiaušinių, rūkytos paprikos miltelių ir saujelė graikinių riešutų
Pirmiausia imamės humuso. Sezamų pastą kartu su citrinos sultimis „sumalame“ virtuviniu kombainu, kol gauname tirštą tyrę. Suberiame nuplautus avinžirnius, česnaką, prieskonius, įpilame alyvuogių aliejaus ir triname iki vientisos masės. Aliejaus kiekio nerašau, nes visuomet dedu iš akies. Apskritai humusą gaminu vis paragaudama – eigoje pridedu tai citrinos, tai prieskonių, tai aliejaus. Pabaigoje įmetame ledo kubelį ir vėl pertriname, kol ledo gabalėlių nebelieka. Jei humusas atrodo per tirštas, galima dar šliūkštelėti aliejaus arba įmesti antrą ledo kubelį. Humusą perdedame į indelį, apšlakstome alyvuogių aliejumi.
Daržovių sluoksniui (nė nežinau, kaip kitaip jį pavadinti) susmulkiname visas daržoves. Aš neapsikraunu ir nepjaustau – naudojuosi rankiniu daržovių smulkintuvu. Jei netingit plauti indų, galite ir su virtuviniu kombainu susmulkinti. Užpilame lašelį aliejaus, pagardiname smulkintomis petražolėmis ir prieskoniais.
Traškučiams pirmiausia įkaitiname orkaitę: temperatūrą nustatome ties 180 laipsnių padala. Tortilijų lakštus perpjauname per pusę, tuomet – dar per pusę. Ir dar pasmulkiname, kol gauname trikampėlius. Juos sumetame į dubenį, apšlakstome alyvuogių aliejumi ir apiberiame prieskoniais. Išmaišome. Išdėliojame kepimo popieriumi išklotą skardą tortilijų trikampėliais, dedame juos vienu sluoksniu. Pašauname į orkaitę ir stebime juos kaip sakalai, vanagai ar kiti atidūs paukščiai. Nuo tobulų iki sudegusių traškučių – sekundžių skirtumas. Kai tortilijos švelniai paruduoja – ištraukiame.
Puode išverdame kiaušinius be lukšto (tobulas virimo laikas – nuo 3 iki 4 minučių).
Į lėkštę dedame humuso, užberiame pjaustytų daržovių, rūkytų paprikų miltelių ir užtrupiname graikinių riešutų. Ant viršaus guldome minkštai virtą kiaušinį ir skanaujame su tortilijų traškučiais.
PUSRYČIŲ KEKSIUKAI SU PIEVAGRYBIAIS
Tai vienas paprastesnių patiekalų, bet atrodo smagiai ir labai patinka vaikams. Na, koks vaikas nenorėtų keksiukų pusryčiams? Kas kad jie su daržovėmis, o miltų neįdėta nė kruopelės... Beje, mano mama į keksiukų dugną dar deda batono riekelę, kad pyragėliai būtų stabilesni, bet aš to niekada nedarau ir nematau tragedijos dėl minkšto keksiukų pagrindo.
Išeis šeši keksiukai:
3 kiaušiniai
1/4 paprikos
4-5 pievagrybiai
druskos ir pipirų
aliejaus
Įjungiame orkaitę ir nustatome 200 laipsnių temperatūrą.
Pievagrybius supjaustome skiltelėmis, papriką – kubeliais. Kiaušinius gerai išplakame su druska ir pipirais. Keksiukų formeles patepame ar išpurškiame aliejumi. Tuomet beriame grybus ir papriką, juos užpilame kiaušinių plakiniu. Tik nepilame iki viršaus – kiaušiniai gi pučiasi.
Šauname į įkaitintą orkaitę ir kepame apie 15 minučių. Ištraukę iškepusius keksiukus leidžiame jiems penkias minutes pastovėti prieš imdami iš formelių.
BRETANĖS BLYNAI
Tiksliau, Bretanės blynai „with a twist“. Tradiciniai Bretanės blynai, dar vadinami galette de Bretagne, yra vien iš grikių miltų, o įdarui naudojamas kumpis su kietu šviecarišku sūriu. Namie neturėjau nei kumpio, nei tokio sūrio, tad dėjau ką turėjau – čiorizo ir pecorino. O pačius blynus nusprendžiau pagardinti špinatais. Neplanavau to daryti, bet laukdama, kol išbrinks miltai, prisiminiau vasarą, kai lankiausi svečiuose pas Eugeniją Dragūnienę, Kuršėnų vyniotinio autorę. Tuomet ji mus pasitiko su „žaliais blynais“ – špinatų ir ruginių miltų blyneliais, kuriuos lygiai taip pat brandina. Tai pristatau Kuršėnų įkvėptus Bretanės blynus
Blynų tešlai:
1 kiaušinis
žiupsnis druskos
130 g grikių miltų
15 g sviesto
320 ml vandens
sauja špinatų
Įdarui:
kiaušinių – tiek, kiek valgytojų
tarkuoto sūrio – kaip jau sakiau, aš naudojau pecorino, bet tiks ir kitas kietasis sūris
plėšytų čiorizo riekelių
Pirmiausia paruošiame tešlą: išplakame kiaušinius, įmaišome miltus ir druską. Po truputį, vis maišydami, supilame vandenį ir tirpintą sviestą. Tešlą perpilame į kokteilinę, įdedame saują špinatų ir sublenderiuojame. Paliekame 1 ar 2 valandoms pastovėti.
Pilame po samtelį į gerai įkaitintą keptuvę ir kepame kaip lietinius: kai krašteliai atlimpa nuo keptuvės, apverčiame ir trumpai apkepame antrą pusę.
Kai jau imamės Bretanės blynų, sūrį ir dešrą pasidedame po ranka. Dedame blyną į keptuvę, į vidurį įmušame kiaušinį, užberiame sūrio ir dešros gabalėlių. Ant mažos ugnies kepame, kol baltymas sutvirtėja. Tuomet užlankstome kraštelius ir patiekiame.
FRITTATA SU LAŠIŠA
Labai paprastas ir mano mėgstamas patiekalas, nes iš esmės į kiaušinių plakinį gali dėti ką tik nori. Taip, gal frittata ir ne pats gražiausias patiekalas, bet juk ne kiekvienas valgis turi būti meno kūrinys.
5 kiaušiniai
šlakelis pieno (maždaug 1/4 stiklinės)
1 nedidelis svogūnas
1 skiltelė česnako
keli lapinio kopūsto lapai
1/2 mažos cukinijos
sauja vynuoginių pomidoriukų
gabalėlis šviežios ar sūdytos lašišos
druskos ir pipirų
riebalų kepimui
kalendrų ir čili pipirų patiekiant
Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių.
Supjaustome svogūną ir pakepiname riebaluose. Kai svogūnai tampa permatomi, įtraiškome česnako skiltelę.
Nuo lapinių kopūstų pašaliname sumedėjusią dalį, patį kopūstą susmulkiname ir dedame į keptuvę, užberiame šiek tiek druskos. Uždengiame viską dangčiu ir kelias minutes ant žemos ugnies patroškiname.
Per tą laiką supjaustome cukiniją, lašišą, nuplauname pomidoriukus. Kiaušinius išplakame su pienu ir pagardiname druska bei pipirais.
Išjungiame viryklę. Į keptuvę pilame plaktus kiaušinius, sudedame lašišą, cukinijas ir pomidoriukus. Pašauname į orkaitę – kepame 15-20 minučių.
KIAUŠINIAI BAKLAŽANŲ PADAŽE
Tiesą pasakius, ilgai galvojau, kaip tiksliau būtų pavadinti šitą reikalą ir nieko geriau nesugalvojau, nes šis receptas buvo skirtas likučiams sunaudot. Prieš tai gaminau baklažanų suktinukus, tai liko kelios riekės kepto baklažano ir truputis marinaros padažo. Pridėjau pupelių, avokado, kiaušinį ir skrebutį – ir išėjo visai naujas patiekalas.
2 porcijos:
puodelis marinaros padažo
1/2 nedidelio baklažano
druskos ir pipirų
alyvuogių aliejaus
keli šaukštai barbekiu padaže konservuotų pupelių
1 nedidelis avokadas
2 kiaušiniai
čili paprikos
2 baltos duonos riekelės
Naminis marinaros padažas:
alyvuogių aliejaus
3-5 skiltelės česnako
1 skardinė konservuotų pomidorų
0,5-1 čili paprika (galite dėti ir džiovintą)
1 a. š. rūkytos paprikos
druskos ir pipirų
šviežių arba šaldytų bazilikų
Pirmiausia gaminame padažą. Nulupame ir susmulkiname česnako skilteles. Gilioje keptuvėje ar puode įkaitiname aliejų. Suberiame į jį česnaką ir pakepiname maždaug minutę – neleidžiame česnakui paruduoti ir apkarsti. Tuomet sukrečiame konservuotus pomidorus, įdedame išilgai perpjautą čili papriką, bazilikų lapelius (jei naudojate šviežius, dėkite ir kotelį – vėliau jį išimsite), rūkytos paprikos miltelius, druskos ir pipirų pagal skonį. Trečdalį skardinės nuo pomidorų pripilame vandens – pateliūskuojame ir supilame jį į puodą. Padažui leidžiame troškintis, kol sutirštėja. Tuomet išgriebiame papriką ir baziliko kotelius.
Baklažaną išilgai supjaustome skiltelėmis. Jas išdėliojame kepimo skardoje, išklotoje kepimo popieriumi. Pabarstome druska ir pipirais, apšlakstome alyvuogių aliejumi. Pašauname į iki 220 laipsnių įkaitintą orkaitę – kepame 12-15 minučių, tik tol, kol suminkštėja. Atvėsusius supjaustome kubeliais.
Keptuvėje pašildome marinaros padažą, įdedame pupelių, sukrečiame baklažano gabaliukus.
Duoną paskrudiname, o kiaušinius išverdame be lukšto – maistinės plėvelės ryšulyje arba įsukę puode vandenį ir į susidariusį sūkurį įleidę kiaušinį. Verdame 3-4 minutes.
Į dvi gilias lėkštes paskirstome padažą su pupelėmis ir baklažanais, dedame pjaustytus avokadus ir tupdome po kiaušinį. Pabarstome smulkinta čili paprika. Valgome su skrudintos duonos riekele.
SKREBUTIS SU AVOKADU
Štai čia – visiška XXI amžiaus klasika. Ekonomistai net juokauja, kad millenialsų karta nesutaupo būsto paskolos įnašui, nes kasryt pusryčiams mieste reikia suvalgyti 7 dolerius kainuojantį skrebutį su avokadu – juk taip madinga! Bet žinot kiek galima pačiam pasigaminti skrebučių už tą pačią sumą? Tikrai ne vieną ir ne du! O gardinti juos galit kuo tik norite – kiaušiniu, lašiša, kumpiu... Galit ir visai negardinti, bet nepamirškit, kad bulka su avokadu nėra visavertė mityba. Mums reikia ir baltymų, ir kitų maistinių medžiagų.
2 skrebučiai:
2 mėgstamos duonos riekelės
2 kiaušiniai
1/2 didelio avokado
šiek tiek citrinos sulčių
druskos ir pipirų
keli pomidoriukai
gliaudytų kanapių sėklų
Duoną paskrudiname skrudintuve arba orkaitėje ant grotelių. Keptuvėje su trupučiu riebalų iškepame kiaušinius – kepame iš vienos pusės ant mažos ugnies, kol baltymai sutvirtėja. Užberiame druskos ir pipirų.
Avokadą sutraiškome šakute, pagardiname druska, pipirais ir citrinos sultimis. Avokadų tyrę tepame ant duonos, dedame pjaustytų pomidoriukų ir keptus kiaušinius. Užbarstome kanapių sėklų.
PUSRYČIŲ TORTILIJOS
Šįkart keliaujam į Meksiką - pupelės, čili pipirai, avokadas... Iki pilnos laimės man pritrūko tik kalendros - jei turite, būtinai uždėkite.
2 nedidelės tortilijos
2 kiaušiniai
1-2 šaukštai tarkuoto čederio
druskos ir pipirų
1 avokadas
1 šaukštas su kaupu salsos
2-3 šaukšteliai kreminio grietinėlės sūrio
citrinos sulčių
1 šaukšto virtų pupelių (geriausiai tiks juodosios)
1 šaukštelio ghee ar paprasto sviesto
gabalėlio čili pipiro
Tortilijos lapus patepame sūreliu, uždedame pjaustytą arba traiškytą avokadą ir pagardiname druska, pipirais, citrinos sultimis.
Kiaušinius išplakame, įdedame druskos ir pipirų, tarkuoto čederio. Išmaišome. Keptuvę įkaitiname, įdedame sviestą ir nustatome pačią žemiausią temperatūrą. Supilame kiaušinius ir maišydami mentele kepame, kol sutvirtėja. Padaliname kiaušinius ant tortilijų.
Į keptuvę sumetame pupeles, įkrečiame šaukštą salsos ir pašildome. Šią košelę dedame šalia kiaušinienės. Pabarstome čili pipiro gabalėlių.
DEBESĖLIAI
Prie tokių kiaušinių galite patiekti kokias tik norite daržoves, net aštrią meksikietišką salsą. Arba galite valgyti juos su skrebučiais. Jūsų laisvė rinktis!
2 kiaušiniai
žiupsnis druskos ir pipirų
1 šaukštas smulkiai tarkuoto kietojo sūrio
Orkaitę įkaitiname iki 220-230 laipsnių.
Trynius atskiriame nuo baltymų, pastaruosius išplakame su druska ir pipirais iki standžių putų. Tik nesumeskite trynių į vieną dubenį – geriausia palikti juos lukštų puselėse, nes taip bus patogiau juos įleisti į morengą. Kitas dalykas – baltymams plakti neimkite plastikinio dubens, nes į jo sieneles gali būti įsigėrę riebalų. O ir pasirinktą dubenį dėl šventos ramybės galite iššluostyti actu sudrėkintu popieriniu rankšluosčiu. Riebalai yra dideli baltymų priešai, todėl ir sūrį dedame jau į išplaktus baltymus. Galite sūrio ir nedėti, tuomet baltymai bus tvirtesni ir puresni, bet patys suprantate... Tai tiesiog bus keptas plaktas baltymas – ne itin daug skonio.
Taigi, kepimo popieriumi išklotoje skardoje formuojame baltymų debesėlius. Jų viduryje šaukštu padarome po įdubimą – ten vėliau keliaus tryniai. Pašauname į orkaitę ir kepame 3 minutes. Į jau apkepusius baltymų kauburėlius dedame po trynį ir apiberiame druska bei pipirais. Dedame į orkaitę dar 3 minutėms, o po to jau ragaujame.
PLAKTI KIAUŠINIAI SU ŠPINATAIS IR PIEVAGRYBIAIS
Štai tokie patiekalai kaip šis, yra mano arkliukas, kai baisiai neturiu laiko. Viską sumeti į keptuvę ir palieki kepti, kol tvarkaisi savo reikalus. Beje, rozmarino galite ir nedėti, bet aš tikiu, kad jis tobulai tinka prie grybų.
2 porcijos
4-5 kiaušiniai
1 mažas svogūnas
sauja pievagrybių
špinatų (tinka ir šaldyti)
druskos ir pipirų pagal skonį
česnakų granulių ir šviežio rozmarino
Pakepiname smulkintą svogūną. Kol jis kepa, supjaustome pievagrybius (aš juos smulkinau mandolinos tipo pjaustykle). Tuomet suberiame pievagrybius ir špinatus į keptuvę, dedame druskos, pipirų, rozmarino lapelių ir česnakų granulių. Viską patroškiname, kol grybai suminkštėja.
Kiaušinius išplakame šluotele, įmaišome prieskonių. Užpilame juos ant grybų ir špinatų ir pašauname keptuvę į iš anksto iki 190 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepame, kol kiaušiniai išsipučia ir sutvirtėja.
PUSRYČIŲ DUBENĖLIAI
Sotūs ir daug energijos suteiksiantys pusryčiai. Gal 6 ryto nelabai tiktų, bet vėlai besikeliantys turėtų nudžiugt sulaukę tokio dubenėlio.
2 porcijos:
2 kiaušiniai
1/2 puodelio bolivinės balandos sėklų
1 nedidelio ar 1/2 didelio avokado
saujos pomidorų
lapinių kopūstų
druskos ir pipirų
česnakų granulių
Bolivinę balandą išverdame pasūdytame vandenyje. Atskirai išverdame kiaušinius – juos virkite taip, kaip mėgstate. Gali būti ir kietai virti, ir minkštai.
Lapinius kopūstus pakepiname keptuvėje su lašeliu riebalų. Užberiame druskos, pipirų, česnakų granulių.
Pomidorus ir avokadą supjaustome. Patiekdami viską tiesiog sudedame į gilią lėkštę. Voila!
KEKSIUKAI SU MOCARELA
Dar viena pusryčių keksiukų versija - su tįstančia mocarela, vyšniniais pomidoriukais špinatais. Skanu, sveika ir labai sotu. Šie keksiukai ilgiau kepa nei yra gaminami, tad puikiai tinka rytams - pašaunate ir einate į dušą ar plaukų džiovint, o pusryčiai kepa orkaitėje...
Išeis šeši keksiukai:
3 kiaušiniai
mocarelos sūrio (patogiausia būtų pirkti mažais rutuliukais, nes vieno yra per daug - tuomet likutį galėsite toliau laikyti sūryme)
sauja špinatų
vyšninių pomidoriukų
druskos ir pipirų
aliejaus
Įjungiame orkaitę ir nustatome 200 laipsnių temperatūrą.
Keksiukų formeles ištepame arba išpurškiame aliejumi, į jas dedame nuplautų špinatų, perpus pjaustytus pomidoriukus ir plėšytos mocarelos. Kiaušinius gerai išplakame su druska ir pipirais, išpilstome į formeles. Tik nepilame iki viršaus – kiaušiniai pūsis.
Dedame į jau įkaitintą orkaitę ir kepame maždaug 15 minučių. Ištraukę leidžiame keksiukams penkias minutes pastovėti prieš imdami iš formelių, kad sutvirtėtų.
ŠILTOS SALOTOS
Buvau sau davusi pažadą, kad ko jau ko, bet salotų mano blog'e tai nebus. Bet jos truputį kitokios nei įprasta, užtat tobulai tinkančios brunch'ui ar lengviems pietums.
1 be lukšto virtas kiaušinis
1/2 nedidelės saldžiosios bulvės
kelios juostelės rūkytos šoninės
1/2 avokado
keli ridikėliai
sauja sultenių
druskos ir pipirų
alyvuogių aliejaus
Šoninės juosteles pakepiname, kad taptų traškios. Nusausiname popieriniu rankšluosčiu ir supjaustome nedideliais gabalėliais. Saldžiąją bulvę supjaustome kubeliais ir apkepame šoninės riebaluose, kad suminkštėtų.
Kiaušinį išverdame, kad trynys vis dar būtų skystas (mano tobulas laikas – 3 minutės). Kol jis verda, į lėkštę dedame nuplautas salotas, suberiame šiltas bulves, riekelėmis pjaustytus ridikėlius. Apšlakstome aliejumi ir pagardiname druska bei pipirais. Galiausiai beriame šoninę, dedame riekelėmis pjaustytą avokado puselę, o ant jos tupdome kiaušinį. Valgome, kol dar šilta.
KALAFIORO RYŽIAI SU SALSA IR BE LUKŠTO VIRTU KIAUŠINIU
Kad jau atėjo savaitgalis, tai galima ir truputį mandresniu receptu pasidalyt. Tikrai nesudėtinga, bet yra ką veikti gaminant salsą ir ryžius. Aš salsą pasidariau iš vakaro, nes nenorėjau naudoti konservuotų pomidorų. Bet tikrai nebus dramos, jei atsidarysite jų skardinę.
Iš nurodyto kiekio išeis 3-4 porcijos. Kiaušinių kiekis priklauso nuo žmonių skaičiaus ir jų alkio.
Salsa:
4 slyviniai pomidorai arba pusė skardinės konservuotų
alyvuogių aliejaus
druskos ir pipirų
1 skiltelė česnako
1/2 svogūno galvos
1/2 aitriosios paprikos
1 šaukštas citrinų sulčių
kalendrų lapelių
Kalafioro ryžiai:
1 česnako skiltelė
1 šaukštas ghee arba paprasto sviesto
1/3 kalafioro galvos
1/2 puodelio vandens
1 nedidelė morka
1/2 saldžiosios paprikos
sauja šaldytų žirnelių
druskos ir pipirų
svogūnų laiškų
Pirmiausia imamės salsos. Jei naudosite šviežius pomidorus, įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių. Pomidorus perpjauname perpus ir suguldome ant grotelių odelėmis į apačią. Apšlakstome alyvuogių aliejumi ir apiberiame prieskoniais. Aš naudojau sausainių džiovinimo groteles, jas stačiau į skardą su puodeliu vandens (kad sultys išbėgusios nesviltų). Jei tokių grotelių neturite, dėkite juos ant orkaitės grotelių, o po apačia statykite skardą su vandeniu. Kepame apie 40 minučių.
Kai pomidorai pravėsta, juos kartu su kitais šiek tiek pasmulkintais salsos ingredientais metame į kokteilinę ar virtuvinį kombainą ir smulkiname iki vientisos masės. Pagardiname druska pagal savo skonį. Beje, salsa tobulai tinka ir kaip pagardas prie mėsos, ir kaip padažas kukurūzų traškučiams, tai tikrai rekomenduoju iškart daryti dvigubą porciją.
Kalafioro žiedynus vos pasmulkiname ir sumetame į virtuvinį kombainą. Smulkiname, kol gauname į ryžius panašią masę. Morką nuskutame ir skustuku pasigaminame jos drožlių (greičiau iškeps nei pjaustyta), papriką supjaustome kubeliais.
Smulkintą česnaką pakepiname svieste, į keptuvę suberiame ir „ryžius“ (jų dalis bus prilipusi prie sienelių, tai praskalaukite indą puse puodelio vandens ir viską supilkite į keptuvę), morkas, paprikas ir šaldytus žirnelius. Beriame druskos ir pipirų. Uždengiame viską dangčiu ir kartkartėm pamaišydami kepame apie 10 minučių. Daržovėms suminkštėjus išjungiame viryklę ir įmaišome smulkintus svogūnų laiškus.
Atskirai puode išverdame kiaušinius be lukštų - jei verdate kelis, patogiausia juos įmušti į aliejumi pateptą maistinę plėvelę ir su ja dėti į verdantį, bet ne burbuliuojantį vandenį. Ant mažos ugnies verdame 3 minutes.
Į lėkštę dedame kalafioro ryžių, ant jų - kupiną šaukštą ar du (čia jau jums rinktis!) salsos ir tupdome kiaušinį.
BE LUKŠTO VIRTAS KIAUŠINIS SU GRYBAIS
Šį receptą jau ne pati sugalvojau – radau Jamie Oliverio knygoje prieš kelis metus. Žinau, jis labai specifinis ir patiks tik mažai daliai žmonių – nedaug kas mėgsta trumus dėl jų aitraus kvapo ir skonio. Bet aš visada turiu trumų aliejaus, nes nieko nėra skaniau, nei juo pašlakstyti šviežią pastą su grybais. Vien pagalvojusi iš malonumo užsimerkiau! Tad nieko nelaukiu ir pristatau pikantiškus vėlyvus pusryčius – trumais kvepiančius kiaušinius.
1 riekė tamsios čiabatos
1 kiaušinis
1-2 pievagrybiai
1 šaukštelis tepamosios varškės
saujelė špinatų
šlakelis aliejaus su trumais
druskos ir pipirų
maistinės plėvelės
Atsikerpame gabalą maistinės plėvelės, dedame ją į nedidelį indelį ir patepame ją aliejumi su trumais. Grybus supjaustome plonomis riekelėmis, pagardiname druska bei pipirais ir sudedame ant plėvelės. Įmušame kiaušinį ir užvyniojame maistinę plėvelę, kad susidarytų ryšulėlis.
Puode užverdame vandenį ir kiek įmanoma sumažiname ugnį. Dedame ryšulėlį su kiaušiniu ir verdame apie 6 minutes (grybai lėtina kiaušinio virimą).
HUMUSU ĮDARYTI KIAUŠINIAI
Tai gerokai sveikesnis įprastų kimštų kiaušinių variantas, nes majonezą keičiam humusu. Labai geras būdas sunaudoti humuso likučius – tokie receptai, skirti damušti šaldytuvo turinį, man labiausiai ir patinka. Sąžinė graužia kaskart, kai tenka išmesti nespėtą suvalgyti maistą.
2 porcijos:
4 kiaušiniai
2-3 šaukštai humuso
4 juostelės rūkytos šoninės
ciberžolės ir aitriosios rūkytos paprikos miltelių
Kiaušinius išverdame, kad būtų kieti tryniai – verdame 5-7 minutes. Šaltame vandenyje juos nulupame (taip kiaušiniai dailiau nusilups, nenusiplėš gabalai baltymo).
Kiaušinius perpjauname perpus, trynius sumetame į humusą. Įberiame po žiupsnį ciberžolės ir paprikos, viską pertriname šakute.
Keptuvėje paskrudiname šoninę – kepame, kol lengvai paruduoja, tampa traški. Nusausiname popieriniu rankšluosčiu ir smulkiai sukapojame. Įmaišome į humuso masę. Ją šaukšteliu arba konditeriniu švirkštu paskirstome į baltymų puseles. Apibarstome žiupsniu paprikų miltelių.
OMLETAS SU SEZAMAIS IR AŠTRIOMIS AGURKŲ SALOTOMIS
Šįkart įkvėpimo toli ieškoti nereikėjo - kažką panašaus mama išbandė praėjusią vasarą, kai rado Azijietiško omleto receptą Beatos žurnale. Recepto nenusifotografavau ir nepasiėmiau, tad pabandžiau atkurti, kliaudamasi savo pačios nuojauta ir skonio receptoriais.
Omletui:
2 kiaušiniai
1 šaukštas sezamų sėklų
druskos ir pipirų
1 šaukštelis sojos padažo
1 šaukštelis ryžių ar kokosų acto
1 šaukštelis skrudintų sezamų aliejaus
1 šaukštelis sviesto
Salotoms:
1 trumpas agurkas ar 1/2 ilgo
sezamų sėklų
šlakelis sojų padažo
1-2 šaukšteliai skrudintų sezamų aliejaus
1 šaukštelis ryžių ar kokosų acto
aitriųjų paprikų dribsnių
druskos ir pipirų
Agurkus supjaustome kuo plonesnėmis skiltelėmis. Sumaišome su visais kitais ingredientais. Mano sojų padažas saldus, tai reikėjo dėti druskos. Jei visgi turite sūrų sojų padažą, druskos nedėkite, geriau įberkite žiupsnį cukraus.
Įkaitiname keptuvę ir ištirpdome sviestą. Kiaušinius išplakame su visais ingredientais, įmaišome sezamų sėklas. Supilame kiaušinius į keptuvę, uždengiame dangčiu ir sumažiname ugnį kiek tik įmanoma. Po kelių minučių, kai apačia bus iškepusi, o viršus dar skystokas, suvyniojame kiaušinį - nuo šilumos jis ir be viryklės baigs kepti.
ČEMPIONŲ PUSRYČIAI
Kodėl čempionų? Nes baisiai sveiki, prabangūs ir greiti. Dar juos vadinu tinginių benediktais. Susimąsčiau šitą variantą per whole30 mėnesį, kai nebuvo galima valgyti pieno, t.y. kai nebuvo galima gaminti olandiško padažo. Ir žinot ką? Man jo tikrai netrūksta, nes šis variantas - be bandelės, kurią vis norisi pamirkyti padaže.
1 porcija:
2 be lukšto virti kiaušiniai (3 minutės - auksinis laikas)
1 avokadas
gabalėlis rūkytos lašišos
saujelė sultenių
druskos ir pipirų
krapų
citrinos sulčių
šlakelis alyvuogių aliejaus
Avokadą perpjauname perpus ir padedame į lėkštę. Jei jis siūbuoja, nupjauname gabalėlį nuo užapvalintos dalies, kad stabiliau stovėtų. Dedame lašišą, spaudžiame citrinos sulčių, beriame druskos ir pipirų, truputį krapų (jų tikrai daug nereikia). Ant viršaus tupdome virtus kiaušinius ir papipiriname.
Salotas nuplauname ir vos vos pagardiname aliejumi. Aš naudoju purškiamą, tai dviejų papurškimų pilnai užtenka.
SUMUŠTINIAI SU LAŠIŠA
Ką mieliau valgote pusryčiams - kiaušinius ar sumuštinius? O gal galima valgyti sumuštinius su kiaušiniais? Daug baltymų, sotu ir sveika tiek, kiek gali būti sveiki sumuštiniai.
2-3 sumuštiniai:
2-3 ruginės duonelės
2 kiaušiniai
gabalėlis rūkytos lašišos
salotų
tepamo grietinėlės sūrio
druskos ir pipirų
šaukštelis sviesto
Keptuvėje ištirpdome sviestą, į jį supilame plaktus kiaušinius, pagardintus druska ir pipirais. Išjungiame viryklę ir mentele maišome kiaušinių masę, kol sutvirtėja.
Duonelės abi riekės patepame sūreliu. Ant apatinės dedame salotų, tuomet - kiaušinienės, o ant viršaus - lašišos. Uždengiame antra duonelės rieke ir skanaujame!
ĮDARYTOS PAPRIKOS
Skamba, lyg patiekalas pietums, bet tiks ir sotiems vėlyviems pusryčiams. Kas man labiausiai patinka šiame recepte, kad įdaras – puiki vieta improvizacijoms. Moliūgą galite keisti morkomis, batatais, cukinijomis ir kitomis daržovėmis. Žodžiu, naudokite ką turite ir galvos nesukite.
2 kiaušiniai
1 saldžioji paprika
150-200 g moliūgo (priklauso nuo paprikos dydžio)
1 šaukštas su kaupu rikotos sūrio
nedidelė saujelė graikinių riešutų
Provanso žolelių
česnako granulių
druskos ir pipirų
riebalų kepti
salotų patiekiant
Įkaitiname orkaitę iki 180 laipsnių.
Papriką perpjauname perpus, išimame sėklas ir dedame į skardą. Kepame 10 minučių, kol suminkštėja.
Moliūgą aš turėjau likusį keptą orkaitėje. Jei tingite ar neturite laiko jo kišti į orkaitę – nulupkite, supjaustykite mažais kubeliais ir kepkite, kol moliūgas suminkštėja.
Į moliūgų masę dedame rikotą, beriame graikinius riešutus, česnakų granulių, Provanso žolelių ir pagal skonį įmaišome druskos ir pipirų. Padaliname įdarą į paprikos puseles ir suformuojame duobutes, į kurias vėliau įmušime po kiaušinį. Orkaitėje padidiname temperatūrą iki 200 laipsnių ir pašauname paprikas maždaug 5 minutėms, kad įdaras kiek sušiltų. Tuomet įmušame po kiaušinį ir vėl dedame į orkaitę – kepame apie 8-10 minučių, kol baltymas sutvirtėja. Patiekiame su šviežiomis traškiomis salotomis – rukola, sultenėmis ar špinatais.
SALDUS OMLETAS
Pagaliau išteisinau saldų omletą! Bet greičiausiai dėl to, kad priedų tiek, jog tiesiog negali būti neskanu. Aišku, nesakyčiau, kad saldus omletas pranoksta blynelius, bet ieškantys sveikesnio pasirinkimo tikrai gali išbandyti šį receptą.
2 kiaušiniai
2-3 šaukštai pieno (gali būti ir augalinis)
2 šaukšteliai agavų ar klevų sirupo
1/2 šaukštelio cinamono
1/2 šaukštelio kokosų aliejaus ar kitų riebalų kepimui
natūralaus jogurto
mėgstamos uogienės ar puode pakaitintų šaldytų uogų
granolos
1-2 braškės (nebūtinai)
Kiaušinius išplakame su pienu, sirupu ir cinamonu. Pilame į gerai įkaitintą keptuvę su kokosų aliejumi. Uždengiame dangčiu ir ant mažos ugnies kepame, kol beveik visas sutvirtėja. Tuomet atsargiai apverčiame ir kepame dar kokią minutę.
Patiekiame ištepę uogiene ir jogurtu, apibarstę mėgstama granola ir uogomis.
SUMUŠTINIAI SU VIRTAIS KIAUŠINIAIS
Dar galima vadinti: kai nėra laiko ir norisi sunaudoti likučius. Humusas – iš vakar, duonelės bei sūris irgi likę iš po praėjusio gaminimo. Kad ir likučiai, vis tiek labai neblogas sumuštinio variantas.
1 ruginė duonelė (naudojau „Gardėsio“ pilno grūdo)
1 šaukštelis tepamo grietinėlės sūrio
1-2 šaukšteliai humuso
1 virtas kiaušinis
šiek tiek salotų
2-3 ridikėliai
pipirų
Duoną patepame humusu, ant jo dedame salotas, riekelėmis pjaustytus ridikėlius. Ant jų guldome perpus perpjautą virtą kiaušinį (man atrodė racionalu dėti kietai virtą – tam kiaušinį virti reikia 5 minutes) ir pagardiname pipirais. Viršutinę duonelės dalį patepame sūreliu ir dedame ant kiaušinio.
KAPOTŲ AVIŽŲ KOŠĖ SU KIAUŠINIU IR PECORINO
Neslėpsiu, vien dėl šito recepto pirkau kapotų avižų – labai jau suintrigavo, kai internetuose išvydau. Tai galit numanyti, koks nusivylimas ištiko, kai pasirodė, kad tai vienas mažiausiai patikusių kiaušinių iššūkio patiekalų. Košė – skanu. Kiaušinis – skanu. Pecorino – skanu. Bet kartu jie man kažkaip nesulimpa. O gal tai tiesiog nusivylimas po avižų košės su soja ir grybais – va ten tai buvo bomba!
2 porcijos:
100 g kapotų (steel cut) avižų
400 ml vandens
druskos ir pipirų
šiek tiek pecorino sūrio
2-4 kiaušiniai – priklauso nuo apetito
Avižas išverdame pasūdytame vandenyje. Paskirstome į du dubenėlius, įmaišom sūrio drožlių.
Kiaušinius išverdame be lukšto – verdame 3-4 minutes. Dedame ant košės po kiaušinį, užbarstome pipirų ir dar sūrio drožlių.
VYNIOTINIS SU KUMPIU
Receptą nusižiūrėjau iš Ducano knygos – tik pamažinau kiaušinių ir pridėjau špinatų. Ir vis tiek man atrodo, kad omletas galėtų būti plonesnis. Tai jei ir jums taip atrodo, dėkit 4-5 kiaušinius arba naudokit didesnę keptuvę, o recepte rašau taip, kaip dariau.
6 kiaušiniai
druskos ir pipirų
varškės su žalumynais
truputis sviesto
špinatų
virto kalakutienos kumpio
pomidorų, agurkų ar kitų daržovių patiekiant
Kiaušinius išplakame su druska, pipirais ir šaukštų varškės. 24 cm skersmens keptuvėje įkaitiname sviestą ir supilame plaktus kiaušinius. Minutę kepame ant didelės kaitros, o paskui ugnį sumažiname kiek įmanoma, uždengiame dangčiu ir kepame dar 4-5 minutes. Tuomet omletą atsargiai apverčiame ir visai išjungiame ugnį.
Leidžiame omletui pabūti karštoje keptuvėje minutę ar dvi ir išverčiame į lėkštę atvėsti.
Jau pravėsusį ištepame varške, pridėliojame špinatų ir kumpio riekelių. Tik nededame per visą omletą - vieną kraštą paliekame tik pateptą varške. Suvyniojame omletą kaip vyniotinį, tuščią kraštelį palikdami pabaigai. Valgome su šviežiomis daržovėmis.
RUGINĖS DUONELĖS SUMUŠTINIAI
Bandžiau daryti pusryčių sumuštinius su plakta kiaušiniene ir man kažkas ne iki galo patiko. Duonelė buvo pernelyg sprangi - gal sūrelio reikėjo daugiau, o ne tik ant apatinės riekelės, o gal tiesiog nusipirkti kitos duonos. Nes iš principo skonių kombinacija buvo labai faina.
2 kiaušiniai
dvi ruginės duonelės
1 pomidoras
keli salotų lapai
bryzelis rūkytos šoninės
tepamo grietinėlės sūrio
druskos ir pipirų
Keptuvėje pakepiname plonai pjaustytą šoninę. Jai apskrudus, atidedame ir išjungiame viryklę. Jei susidarė daug riebalų, nupilkite arba apšluostykite popieriniu rankšluosčiu.
Kiaušinius išplakame, įdedame prieskonių. Plakinį pilame į jau nebekaitinamą, bet dar karštą keptuvę. Mentele vis maišome, kol kiaušiniai palengva iškepa - ne apskrunda, o tampa švelnia, bet sutvirtėjusia mase.
Duoną patepame kreminiu sūriu, dedame salotą, pusę kiaušinių masės, pusę keptos šoninės ir pomidoro skiltelių.
Yorumlar